עד
שנפגש

ניתוח טקסט בשירות יוצרי סדרות טלוויזיה.

בשורות הבאות אספר לכם על פרויקט מעניין שעשיתי לנתח את התגובות מ- YouTube לסדרת הדוקו החדשה "עוד ניפגש"

אז למי שלא ראה, קצת תקציר על עוד ניפגש: עוד ניפגש הינה סדרת דוקו-ריאליטי חדשה. עלתה לאוויר בכאן 11 ויצרה סביבה התענינות רבה. הסדרה עוסקת בנושאים הקשורים לנתק במשפחה בעקבות חזרה בתשובה וניסיונות לגשר על פערים שנוצרו בין בני המשפחה בעקבות השינוי.

השסע חרדי חילוני מככב שם יחד עם 10 כוכבים נוספים. חמישה חילונים (שוש, גיל, יעקב, בלה ואלעד) שבן משפחתם חזר בתשובה והם נשלחים לתהליך המתעד את הניסיון לחידוש הקשר עם אותו בן משפחה. החילונים מלווים על ידי חמישה חרדים (יעל, רפאל, אופיר, נורית וראובן) שחזרו בתשובה בעצמם או מגיעים מעולם החזרה בתשובה, שהסכימו להיחשף כדי ללוות את המסע ולסייע בתהליך ההתקרבות בין בני המשפחה.

תוך כדי צפיה או מיד לאחריה הגיבו הגולשים וכתבו את אשר על ליבם. כמו תמיד יש שאהבו את הסידרה ויש שלא. אבל מה היה שם. מה חושבים הגולשים? האם אנחנו יכולים לנתח בקלות ובמהירות מה חוות דעתם של הצופים בסידרה? זה סיקרן אותי וגיליתי שזה פשוט מרתק לנתח את דעת ההמונים.

אז מה עשיתי

אחלק את הפרויקט שלי ל 3 חלקים:

1. איסוף התגובות וניקוי הדאטה.

2. ניתוח טקסט על ידי יצירת קטגריות ותמות עיקריות.

3. עיבוד הנתונים והפקת תובנות. את השלב הראשון עשיתי ידני ☹ אבל את שני השלבים האחרים עשיתי באמצעות התוכנה Genius OTC לניתוח טקסט בעברית (גילוי נאות, אני מנהל המוצר)

מה חשבתי שיהיה שם ומה ההפתעה שמצאתי

יצאתי מנקודת הנחה שיהיו כאלה שיאהבו את התוכן ויהיו כאלה שלא. עניין אותי לראות את מי מהכוכבים מזכירים יותר או פחות בתגובות ובאיזה הקשר. אלו רגשות הסידרה עוררה בקרב הצופים. רגשות חיוביים או שליליים.

מה הגולשים חושבים על הסידרה "עוד ניפגש" הנה לפניכם הניתוחים והתוצרים מקווה שתהנו.

נתונים גולמיים: 6 פרקים בסידרה לעת עתה. מעל למליון צפיות. כ 1500 תגובות גולשים (יוטיוב)

שאלה ראשונה: את מי מהדמויות הזכירו בתגובות יותר, את מי הזכירו פחות?

אנחנו רואים שיעקב מוביל עם 47 איזכורים. חשוב לציין שחלק מהביטויים היו בעלי סנטימנט חיובי כמו "אחלה יעקב" לעומת חלק שהיו בעלות סנטימנט שלילי כמו "בוזגלו סתם מכעיס". רפאל לעומת זאת מזדנב מאחור עם 6 איזכורים סה"כ.

אפשר להסתכל על זה בהיבט קצת אחר,

מי מהזוגות זכה ליותר או פחות התייחסות של הצופים?

אנחנו רואים שאלעד וראובן כובשים את הצופים ומקבלים יחד את התייחסות הגבוהה ביותר. שוש ויעל, יעקב ואופיר די שווים להם. כאשר בלה נורית רפאל וגיל בתחתית הרשימה.

מה חושבים על הצופים על הסידרה האם הם אוהבים אותה או שיש להם ביקורת?

יש כאן תוצאה מעניינת מאד. במבט על, התמונה נראית ככה: 60% אהבו את הסידרה לעומת 40% שמתחו ביקורת.

על מה הביקורת, מה לא אהבו בסידרה?

כשמנתחים את הביקורת מוצאים שהיא מתחלקת לארבעה סיבות עיקריות. 63% טוענים שהסידרה לא משקפת את המציאות אלא מעוותת. הדמויות המופיעות שם אינם "חרדים מיינסטרים" הם "דוגמת קיצון" השכונה "מאה שערים" איננה מייצגת את החברה החרדית וכדומה. 13% טוענים שהסדרה מגמתית ונועדה להציג את החרדים באור שלילי. 11% טוענים שהסדרה גורמת להעמקת השסע ולא לאיחוד לבבות. 12% לא אהבו כללי.

אבל כאן מגיעה ההפתעה הגדולה. כשננתח את התגובות לפי פרקים נגלה שהסדרה עשתה תפנית בעלילה וגרמה לצופים לשנות את דעתם.

אנחנו רואים את 3 הביקורות המרכזיות ומגלים שלאורך הסידרה הביקורת יורדת עד שכמעט נעלמת לגמרי. בעייני זה מדהים ומרתק! אם כי חשוב לסייג ולהגיד שייתכן ומי שמתנגד לסידרה לא ממשיך לצפות/להגיב, ולכן מי שמגיע להגיב לפרקים האחרונים זה בעצם הקהל החיובי.

כתמונת מראה גם כשננתח את הביקורת החיובית כלומר את אלה שאהבו את הסידרה נגלה תהליך זהה.

גם כאן אנחנו רואים שעם הזמן הסדרה קיבלה אהדה רבה יותר. מה קרה בפרק 6? אני משאיר לכם לפרשן.

גרף אחרון וגם חביב.

אלו רגשות הצופים הביעו וכתבו האם רגשות חיוביים או שלילים?

גם כאן אנחנו רואים שעם התקדמות הסידרה חל מהפך. הרגשות השלילים במגמת ירידה והחיוביים במגמת עליה.

אני ממש שמח שקראתם עד כאן, מקווה שאהבתם את הרעיון. אשמח לשמוע את דעתכם וכמובן אל תשכו לתת לייק ולשתף.